Pomoc

01.02.2019

Co je to vlastně pomoc? Pomoc je aktivní činnost při odvracení nežádoucích následků či spoluúčast při dosahování určitého cíle. Může se jednat o pomoc v nebezpečí nebo pomoc, pokud si druhá strana neví rady, jak postupovat. Pomoc má spoustu podob. Nejčastěji si ji spojujeme s pomocí kamarádům nebo bližním.

S pomocí se ale můžeme setkat i v jiných formách. Začněme u toho nejobyčejnějšího. Když nám není dobře, zajdeme si k doktorovi. Ten nám pomůže, abychom se uzdravili. Ale jsou i dobrodružnější doktoři. Ti jezdí různě po světě na mise a pomáhají léčit v polních podmínkách. Například pod přilbou Červeného kříže mohou ošetřovat vojáky a civilisty v polních nemocnicích, nebo někde v africké vesnici pomáhat při hrozící epidemii. Ale nebudeme odsuzovat naši praktickou doktorku kvůli tomu, že neběhá v Iráku mezi vojáky ve smrtelném nebezpečí.

A co když se ztratíme? Pokáč zpívá: ,,... když se ztratíš v místě bez signálu a bez dat, můžeš použít tenhle song místo Google map...''. My však nebudeme zpívat písničku, když se ztratíme, ale zkusíme použít pusu. Někdo kolem nás třeba místo zná a poradí nám kudy kam. Přeci bychom si uprostřed rušné ulice nezačali zpívat. Radši bychom měli oslovit někoho, kdo by mohl znát místo, kde se zrovna nacházíme. Sázka na jistotu je třeba policista nebo městský strážník. Ti se vždy vyznají ve městě, kde zrovna jsou a už ve svém mottu mají ,,Pomáhat a chránit''.
A teď si vemte, že přijde nějaká přírodní pohroma. V našich českých končinách by to mohla být nejspíše povodeň nebo požár. V zahraničí se k tomu přidává ještě zemětřesení nebo tsunami. Při těchto pohromách je potřeba ochránit lidské životy, ideálně evakuovat pryč z ohrožených zón a ochránit jejich domovy. Pokud už někdo je v nebezpečí je potřeba mu pomoci se z nebezpečí dostat. K tomuto úkolu je využívána nejčastěji armáda a hasiči.

Nakonec by se dal uvést příklad pomoci, který snad každý již zažil. Píšete si takhle domácí úkol z matematiky a moc tomu nerozumíte. Někdo zavolá kamarádovi, kterému věří a nechá si problém vysvětlit a přijme jeho radu. Jiný zas probere problém s rodiči. Ale najdou se i tací, kteří vyhledají nějakého doučovatele, protože na jakýkoli problém najdete profesionálního odborníka, který ví, jak vyřešit daný problém. A ten poslední člověk nechce řešit svůl problém s úkolem s nikým a proto radši otevře internet a začne hledat tam. Snadno může na internetu najít správné řešení, ale stejně snadno lze najít chybné řešení problému.
Pomoc je všude kolem nás. I my můžeme pomoct jiným. Stačí si najít způsob...

pátek 1.2. 2019

13:00 - 14:00 příjezd

14:30 - Nástup - Kdo to přijel a odkud vlastně je?

15:00 - Seznamovací hry

16.00 - Program

18:00 - Večeře

19:00 - večerní program, wokshopy s překvapením

22:00 - Šmitec, klid a pohoda

„Jednou skautem - navždy skautem.“ Antonín Benjamin Svojsík

sobota 2.2.2019

na programu usilovně pracujeme

„Pokusme se zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jsme na něj přišli.“Robert Baden-Powell

neděle 3.2.2019

8:00 - Budíček

9:00 - Snídaně a pohoda

9:30 - Nástup a focení

10:00 - Co bylo a nebylo a mohlo být?

Sdíleni společných zážitků. Poděkování a rozloučení

11:00 - Balení a odjezd

Žirafa 2019 na Tebe už čeká!